en ru pl

Rekonstruojant vamzdynus Karoliniškėse – atsakingas požiūris į medžius ir darbų saugą

Rekonstruojant vamzdynus Karoliniškėse – atsakingas požiūris į medžius ir darbų saugą

Liepą prasidėję požeminių šilumos tinklų rekonstrukcijos darbai Karoliniškėse tęsiasi. Iki šildymo sezono pradžios AB Vilniaus šilumos tinklai atnaujins 790 m. šilumos trasų. Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria darbus atliekantis rangovas, apsauginėje šilumos tinklų zonoje augančių medžių išsaugojimas, nors toks įpareigojimas teisės aktuose nėra numatomas. Šiuo metu jau pavyko išvengti 2 medžių šalinimo. Deja, išsaugoti liepą, augančią netoli L. Asanavičiūtės g. 48 daugiabučio, jokių galimybių nėra.   

Šilumos trasų rekonstrukcijų darbai atliekami tam, kad šaltuoju metų laiku gyventojams būtų užtikrintas patikimas šilumos tiekimas. Senieji, dar nuo 1972-1975 metų eksploatuojami vamzdynai kelia avarijų riziką, todėl keičiami moderniais, ilgaamžiais ir kur kas patikimesniais vamzdžiais.

Šioje vietoje vamzdynai yra giliau negu įprasta, šalia driekiasi ir kitų inžinerinių komunikacijų kabeliai. Pradėjus kasti greta liepos paaiškėjo, kad norint atlikti numatytus darbus, t.y. įrengti vamzdžių kompensatorius (tai speciali vamzdynų tiesimo technologija, ją įrengti būtina numatytoje vietoje), tektų pažeisti daugiau negu 30 proc. medžio šaknų. Tai reikštų, kad ilgesnėje perspektyvoje medis tiesiog neišgyventų. Dėl tolimesnio kasimo, kuris yra būtinas, kyla ir medžio griuvimo rizika, o tai didelis pavojus darbus vykdančių darbininkų, gyventojų, praeivių saugumui ir gyvybėms. Taip pat pavojus keliamas esamiems veikiantiems inžineriniams tinklams.   

Tokia rizika vertinama kaip per didelė, todėl dėl išvardintų priežasčių šią šilumos tinklų tiekimo apsaugos zonoje esančią liepą būtina pašalinti. Atkreipiame dėmesį, kad vadovaujantis LR Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 (LR Vyriausybės 2018 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. 521 redakcija) patvirtintais kriterijais, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, ši liepa neatitinka saugotinų medžių kriterijų.

AB „Vilniaus šilumos tinklai“ apgailestauja, kad nepavyko išsaugoti šios liepos. Suprasdami ir gerbdami gyventojų požiūrį į brandžius medžius, įmonė miestui dovanoja tūkstantį medžių sodinukų (liepų, kaštonų, klevų). Dalis jų bus skiriama Karoliniškių seniūnijai, kuri kartu su vietos bendruomene spręs, kur šiuos medelius pasodinti ir pasirūpins jų priežiūra.

Taip pat įmonė finansiškai prisidės prie kokybiško medžių atsodinimo Vilniaus mieste naudojant pačias moderniausias ir progresyviausias technologijas. Pastarosios užtikrina, kad pasodintas didesnis medis prigytų ir sėkmingai augtų urbanistinėmis sąlygomis, t.y. tose vietose, kur daug betono, pastatų ar kitų medžiams nepalankių sąlygų. Šiuo būdu sodinamo vieno medžio  kaina siekia net 2000 eurų. Dėl konkrečių kiekių ir vietų, kuriose tokių medžių reikia, konsultuojamasi su savivaldybės specialistais. Atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, šie medžiai bus sodinami kitą pavasarį.

Suprantame, kad dėl vykstančios rekonstrukcijos gyventojai patiria laikinų nepatogumų, tokių kaip karšto vandens atjungimai, dirbanti technika ir pan. Taip pat dalis bendruomenės nerimauja dėl kuriam laikui pasikeitusios gyvenamosios aplinkos. Užtikriname, kad visos dangos pagal taisykles bus atstatytos iki š. m. spalio mėnesio į ne prastesnės būklės negu buvo.

Dėl šilumos trasų rekonstrukcijos L. Asanavičiūtės g. sumažės šilumos nuostoliai į aplinką ir avarijų rizika. Šių darbų naudą pajus beveik 18 tūkst. gyventojų. 

Šilumos trasų rekonstrukcijos darbai vyksta net keturiose Vilniaus vietose. Daugiau informacijos apie rekonstrukcijas rasite čia.