Karšto vandens išjungimai
Kas yra hidrauliniai bandymai ir kam jie reikalingi?
Siekiame užtikrinti kokybišką bei patikimą šilumos ir karšto vandens tiekimą, todėl pasibaigus šildymo sezonui reguliariai atliekame šilumos trasų patikros ir remonto darbus. Kasmetiniai šilumos trasų bandymai ir remontas atliekami siekiant sumažinti avarijų riziką per šildymo sezoną. Vamzdynų sandarumas ir stiprumas tikrinamas atliekant hidraulinius bandymus – tai kol kas patikimiausias būdas nustatyti tokius vamzdynų defektus kaip korozija ar įtrūkimai. Atlikti tokius bandymus Lietuvos šilumos tiekėjus įpareigoja ir Šilumos ūkio įstatymas.
Hidraulinis bandymas – tai vamzdynų stiprumo tikrinimas, kai juose laikinai kone dvigubai padidinamas slėgis. Atliekant bandymus būtina atjungti vamzdyną nuo šilumos tinklų, sistemų, todėl klientams laikinai nutraukiamas karšto vandens tiekimas. Dažniausiai daugiabučių šilumos punktuose esantys šilumokaičiai, gaminantys karštą vandenį, nepritaikyti padidintam slėgiui ir jų neatjungus bandymų metu gali sprogti.
Hidraulinių bandymų metu slėgis vamzdyne pakeliamas iki 16 barų ir laikomas 30 minučių. Po to jis sumažinamas iki darbinio lygio – dvigubai mažesnio – 8 arba 6 barų, priklausomai nuo režimo žiemą ar vasarą. Sumažinus slėgį, atvyksta specialistų komanda, kuri apeina visas teritorijoje esančias šilumos kameras ir ieško nutekėjimo trasoje. Nepaisant to, kad trasa atlaikė bandymą, bet nedidelių nesandarumų gali būti, tad reikia patikrinti, nusileisti į kameras ir apžiūrėti, ar neatiteka vanduo. Jeigu po hidraulinio bandymo didelių defektų nerandama, tada, pranešus dispečeriams, kone iškart galima grąžinti karšto vandens tiekimą gyventojams. Svarbu atkreipti dėmesį, kad sklendes name užsuka ir atsuka namo vidaus sistemų prižiūrėtojas, o ne AB Vilniaus šilumos tinklai darbuotojas.
Kiek laiko trunka hidrauliniai bandymai?
Hidrauliniai bandymai atliekami pasibaigus šildymo sezonui ir tęsiasi iki rugsėjo mėnesio.90 proc. Vilniaus šilumos tinklų atliekamų hidraulinių bandymų trunka ne ilgiau nei 2 dienas – 2021 metais vidutinė hidraulinių bandymų trukmė siekė 1,05 paros. Priklausomai nuo užfiksuotų defektų kiekio ir sudėtingumo, jų pašalinimas išskirtiniais atvejais gali užsitęsti iki 5 darbo dienų. Esant ilgesniam defektų šalinimo laikui, pradedama eksploatuoti mobilioji katilinė.
Suprantame, kad net ir trumpalaikis karšto vandens išjungimas gali sukelti nepatogumų, todėl klientams iš anksto pranešame apie numatomus karšto vandens atjungimus, o darbuotojai stengiasi kuo greičiau užbaigti būtinus darbus.
Pranešimai apie laikinus išjungimus
Jei norite gauti pranešimus apie laikiną karšto vandens išjungimą dėl remonto darbų elektroniniu paštu, prisijunkite prie AB Vilniaus šilumos tinklų klientų savitarnos svetainės ir pateikite arba patikslinkite savo kontaktus. Savitarnos svetainėje jūsų paskyroje bus pateikti pranešimai apie planuojamus ir neplanuotus karšto vandens išjungimus jūsų namuose (pastate). Apie kiekvieną naują pranešimą būsite informuoti atskira žinute jūsų nurodytu el. paštu arba mobiliuoju telefonu (SMS). Apie planuojamus darbus savo name visuomet galite sužinoti ir mūsų svetainėje.
Sustabdžius karšto vandens tiekimą, nepamirškite vandenį naudoti iš šalto vandens čiaupų.
Hidraulinių bandymų ir defektų šalinimo procesas
*90 proc. Vilniaus šilumos tinklų atliekamų hidraulinių bandymų trunka ne ilgiau nei 2 dienas (net 50 proc. hidraulinių bandymų yra atliekami per 1 dieną). Priklausomai nuo užfksuotų defektų kiekio ir sudėtingumo, ju pašalinimas išskirtiniais atvejais gali užsitęsti iki 5 darbo dienų. Esant ilgesniam nei 5 dienų defektų šalinimo laikui, pradedama eksploatuoti mobilioji katilinė.
Efektyvių ir tikslingų investicijų į šilumos tinklo atnaujinimą nauda atsispindi ir statistikoje – kasmet defektų šilumos tinkle randama vis mažiau, o 2021 metais šis skaičius buvo mažiausias:
AB Vilniaus šilumos tinklai nuosekliai siekia didinti savo darbų efektyvumą – palyginus su 2013 m., šiuo metu, daugelyje Vilniaus rajonų ženkliai sutrumpinome hidraulinių bandymų ir defektų šalinimo trukmę. Kviečiame susipažinti su darbų trukmės palyginimu:
Kairėje pusėje matyti 2013 m. atliktų darbų trukmė, dešinėje pusėje matyti 2019 m. Slankiklį galite pastumti į dominantį laikotarpį. Žaliosios zonos žymi 1 dienos darbų atlikimo trukmę, geltonosios zonos žymi dviejų dienų, raudonosios – trijų.