en ru pl

Aleksandr Telica: Perspektyvų nepritrūks - svarbiausia, kad žmogus turėtų noro mokytis ir augti

Nuo turbinų mašinisto iki šilumos tinklų skyriaus vadovo. Taip trumpai galima reziumuoti beveik dešimtmetį trunkančią Aleksandro karjerą „Vilniaus šilumos tinkluose“. Kokių pamokų teko išmokti kylant karjeros laiptais? Ir kaip nesustoti tobulėti kiekviename žingsnyje? Apie tai ir daugiau mums papasakojo pats Aleksandras.

Papasakokite šiek tiek apie studijas ir pirmuosius žingsnius darbo rinkoje.

Inžineriniai klausimai traukė nuo pat vaikystės. Mėgdavau ardyti, tyrinėti žaislus, aiškintis, kaip jie veikia. Be to, mano tėvas dar nuo sovietmečio dirbo elektrinėje, tad su techniniais dalykais susipažinau gan anksti.

Atėjus metui rinktis studijas, nedvejodamas įstojau į energetikos mokslus kolegijoje, kur įgijau šilumos energetikos bakalauro laipsnį. Studijų metu, antrajame kurse, taip pat atlikau praktiką „Vilniaus šilumos tinkluose“ (kai jie dar  vadinosi „Vilniaus energija“). Man labai patiko, kad darbas buvo ne abstraktus, o kad viskas kryptingai daroma žmonių labui.

Baigus studijas, 2011 m. rugpjūčio mėn., pavyko sėkmingai įsidarbinti turbinų mašinistu. Iš pradžių dirbau kartu su prižiūrinčiu kolega. Darbas ženkliai skyrėsi nuo studijų – pirmomis dienomis net galvodavau, „Kur aš čia pataikiau?“. O atsakomybė juk didelė – nuo tavo ir kolegų veiksmų priklauso šilumos tiekimas visam miestui. Kaip bebūtų, daug skaičiau, mokiausi ir galiausiai pradėjau dirbti savarankiškai.

Kaip sekėsi kilti pareigose?

Apsipratęs su turbinų mašinisto pareigomis, kiek vėliau pradėjau dirbti prie katilų. O ten – vėl nauja specifika, mokslai ir pastangos susigaudyti aplinkoje. Kaip tik tuo metu įstojau į VGTU, kur ilgainiui įgijau Energetikos inžinerijos bakalauro laipsnį.

Dar šiek tiek vėliau gavau vyresniojo mašinisto pareigas. Tuomet jau buvau atsakingas už termofikato tiekimą ir hidraulinius aprūpinimo šiluma aspektus.

O baigęs mokslus VGTU ir pamatęs naują karjeros skiltį įmonės tinklalapyje, perėjau į Naujosios Vilnios katilinės vadovo pavaduotojo pareigybę.

Kokios yra dabartinės jūsų atsakomybės sritys įmonėje?

Kaip „Vilniaus šilumos tinklų“ skyriaus vadovas, esu atsakingas už šilumos tinklų būklę Vilniaus mieste. Atliekame planinius remontus, profilaktinę priežiūrą, privalomuosius darbus ir visa kita, ko reikia siekiant užtikrinti šildymą žiemos metu ir karšto vandens tiekimą ištisus metus. Daugumai žmonių šildymas siejasi tik su radiatoriumi namuose, o mes Vilnių matome tiek nuo paviršiaus, tiek iš po žemės.

Ko čia galėtų išmokti jauni specialistai?

Įmonė yra tikrai plataus profilio, tad darbo čia gauti gali skirtingų specialybių žmonės. Mes atliekame įvairius inžinerinius ir fizinius darbus bei vykdome aibę projektų. Vietos pas mus ras tiek paprasti darbininkai, pratę, kai jiems yra vadovaujama, tiek inžinieriai bei vadybininkai. Atėjęs naujas darbuotojas tikrai gaus patirties, darbinės praktikos ir perspektyvų jam čia nepritrūks. Svarbiausia, kad žmogus turėtų noro mokytis ir augti.

Kaip manote, kokia yra energetikos srities ateitis? Kaip „Vilniaus šilumos tinklai“ gali prisidėti prie visiems opių klausimų – taršos ir klimato kaitos mažinimo?

Šiuo metu yra modernizuojami tiek visi įmonės tinklai, tiek gamybiniai procesai, siekiant kuo labiau sumažinti nuostolius ir kuo efektyviau deginti kurą. Be to, mažiname iškastinio kuro naudojimą. Kartą man kažkas yra pasakęs, kad dirbu „debesėlių fabrike“, nes pravažiuojant vis matosi iš kaminų kylantys dūmai. Nors tai ir tiesa, bet tie dūmai yra daug švaresni, nei kylantys iš kamino pas močiutę kaime. Galų gale, juk mūsų veiklą kontroliuoja Europinės institucijos, turime įsidiegę modernią monitoringo sistemą.

Ateityje planuojame plėstis ir į gamybą įtraukti atsinaujinančios energijos šaltinius – nuo saulės energijos iki kogeneracinių elektrinių. Taip pat svarstome esant poreikiui pradėti tiesioginį šalčio tiekimą gyventojams.

Žinoma, plėtimosi galimybes kiek riboja Lietuvos klimatas – saulės daug negauname, o geizerių, kuriuos galėtume pasitelkti energijos gavybai, čia apskritai nėra. Nepaisant to, mes visada stengiamės. Nuolat ieškome naujų būdų tinklų renovacijai, dairomės į kitas Europos šalis, sekame pavyzdžius, ieškome rangovų ir kuriame naujoves patys. Vilniaus šilumos tinkluose tam sudaromos visos sąlygos