en ru pl

Legioneliozės prevencija

Šildymo sezonas – puikus laikas atlikti legioneliozės prevenciją Jūsų daugiabutyje!

Siekiant karšto vandens sistemose išvengti Legionella bakterijos, kuri sukelia legioneliozės ligą, būtina reguliariai atlikti jos prevenciją. Legionella bakterijos dauginasi +20 oC – +50 oC temperatūros vandenyje, o žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš + 65 oC.  Išvengti šios ligos padeda terminė dezinfekcija, dar kitaip vadinama termošoku. Tokios dezinfekcijos metu karšto vandens sistemose temperatūra pakeliama mažiausiai iki 66 oC.


Už legioneliozės profilaktiką Jūsų daugiabutyje atsakingi namų administratoriai ar bendrijos. Dezinfekcijos efektyvumas priklauso ir nuo gyventojų veiksmų. 


PASTATO ADMINISTRATORIAUS / BENDRIJOS ATSAKOMYBĖS 

        Informuoti gyventojus apie tikslų terminės dezinfekcijos (termošoko) laiką

 

 

Pastato sistemose padidinti karšto vandens temperatūrą iki mažiausiai +66 °C

 

 

 

Padidintą temperatūrą laikyti mažiausiai 1 valandą

 

 

 

Paprašyti gyventojų ne mažiau kaip 5 min atsukti karšto vandens čiaupus

 

 

 

Išmatuoti karšto vandens temperatūrą trijuose gyventojų butuose

 

 

 

Nuolat užtikrinti ne žemesnę +50 °C karšto vandens temperatūrą

 

 


GYVENTOJŲ ATSAKOMYBĖS


 

Sekti administratoriaus / bendrijos pranešimus, kada bus atliekamas termošokas

 

 

 

Atliekant termošoką nesinaudoti karštu vandeniu 

 

 

 

Saugoti šeimos narius nuo apsiplikymo karštu vandeniu, nesiliesti prie įkaitusio gyvatuko 

 

 

 

Per termošoką vidutiniškai 5 min atsukti visus bute esančius karšto vandens čiaupus

 

 

 

Stebėti sanitarinių prietaisų, vandens čiaupų, maišytuvų, žarnelių būklę

 

 

 

Leisti prižiūrėtojui bute pamatuoti karšto vandens temperatūrą

 

 

 

Nuimti čiaupų, dušų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir dezinfekuoti

 

 

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE LEGIONELIOZĖS PREVENCIJĄ – TERMINĘ DEZINFEKCIJĄ

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė – ūminė infekcinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia bakterija Legionella pneumophila. Jai būdingos dvi ligos formos: pirmoji – Legionierių liga (būdingas karšiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija) ir antroji – Pontiako karštligė (pasižymi lengvesne ligos eiga be pneumonijos). Legionelių sukeltos ligos inkubacinis periodas – 2–10 dienų.

Suserga apie 5 proc. užsikrėtusiųjų asmenų. Pajutus ligos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip užsikrečiama legionelioze?

Paprastai užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio (smulkių vandens lašelių), kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose ir pan. Jos dažniausiai paplitusios oro  kondicionavimo sistemose (patalpų, automobilių, medicininės įrangos). Netinkamai prižiūrint vandens tiekimo sistemas, legionelioze galima užsikrėsti gyvenamuosiuose namuose, viešbučiuose, sporto klubuose, vandens pramogų parkuose ir pan.  

Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą. Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės.

Kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?

Siekiant apsisaugoti nuo legioneliozės, būtina tinkamai prižiūrėti  vandens tiekimo sistemas. Gyvenamųjų ir kitų pastatų savininkai, valdytojai, namų administratoriai turi užtikrinti, kad karštas vanduo visose pastatų karšto vandens sistemose būtų 50 °C–60 °C . Karštas vanduo turi cirkuliuoti.

Gyventojams rekomenduojama neleisti vandeniui užsistovėti, jei jis buvo nenaudojamas ilgesnį laiką (ilgiau nei savaitę: atostogų, komandiruočių metu ir pan.), prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti keletą minučių.

Taip pat būtina prižiūrėti ir valyti dušus, valyti ir dezinfekuoti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos. Kartą per metus rekomenduojama išvalyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus. Po vandens šildytuvų ar vandens tiekimo sistemų remonto, prieš šildymo sezoną rekomenduojama karšto vandens sistemas 2–4 val. dezinfekuoti chloro preparatais arba atlikti terminę dezinfekciją (termošoką).

Kas turi atlikti legioneliozės prevenciją?

Už legioneliozės prevenciją, t. y. terminę dezinfekciją, atsakingi namų administratoriai, pastatų valdytojai arba bendrijos. Karšto vandens tiekėjas privalo sudaryti temperatūrines sąlygas atlikti šią prevenciją. Terminė dezinfekcija bus sėkminga ir efektyvi, jeigu gyventojai atsakingai atliks savo pareigas. 

Kada tiksliai bus atliekama terminė dezinfekcija mano daugiabučiame name?

Pastatų savininkai, valdytojai ir prižiūrėtojai turi informuoti gyventojus apie tikslią terminės dezinfekcijos datą ir laiką. Terminės dezinfekcijos procedūros bus atliekamos vieną šio laikotarpio dieną, gyventojams palankiu laiku, ne darbo valandomis. Sekite savo namo skelbimus.

Kokios temperatūros vanduo bėgs iš čiaupų per terminę dezinfekciją?

Karšto vandens čiaupuose vandens temperatūra sieks +66 oC. Būkite atsargūs, nenusiplikykite, saugokite vaikus bei vyresnio amžiaus artimuosius. Nesilieskite prie įkaitusio gyvatuko. Tokia temperatūra bus išlaikyta ne mažiau kaip vieną valandą.

Ar galima bus naudotis karštu vandeniu tą valandą, kai bus atliekama terminė dezinfekcija?

Rekomenduojama tą valandą karštu vandeniu nesinaudoti. Šaltą vandenį naudoti galima.  

Ar būtina nuleisti vandenį ir kiek laiko tai turėtų trukti?

Vandenį leisti būtina bent 5 minutes po terminės dezinfekcijos. Sekite namo skelbimus, juose turi būti nurodyta, kada tiksliai turite atsukti čiaupus.

Kiek vandens bus nuleista per tas 5 minutes ir kiek tai kainuos?

Vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, tokių kaip vandens slėgis konkrečiame name, čiaupo skersmuo ir t.t. Tačiau apibendrintai ir skaičiuojant vidurkį galima būtų teigti, kad vandens tekėjimo greitis yra maždaug 8-12 litrų per minutę. Vadinasi, per 5 termo šoko minutes iš čiaupo  ištekės apie 40-60  litrų karšto vandens arba  0,04- 0,06 kubo. Jei karšto vandens kubinio metro kaina yra 5,88 Eur, tai gyventojas išleis vos  26-38 centus.

Kaip elgtis po terminės dezinfekcijos?

Po terminės dezinfekcijos rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę.

Ar terminė dezinfekcija bus efektyvi?

Terminė dezinfekcija bus efektyvi, jei gyventojai geranoriškai atliks būtinus veiksmus, o karšto vandens prižiūrėtojai nuolat palaikys reikiamą karšto vandens temperatūrą  gyventojų čiaupuose +50 oC- +55 oC.