en ru pl

Kaip paruošti namus žiemai?

Šilti namai – komandinis darbas, todėl prieš prasidedant naujam šildymo sezonui svarbu tinkamai ir atsakingai jam pasiruošti. Čia svarbūs ne tik AB Vilniaus šilumos tinklų, kaip šilumos tiekėjo, atliekami darbai tikrinant vamzdynus, bet ir namų administratorių dėmesys šilumos punktams, namo vidaus sistemoms. Ruoštis šildymo sezonui turėtų ir patys gyventojai – pasirūpinti savo namų sandarumu ir efektyviu šilumos vartojimu. Atlikus visus būtinus darbus šildymo sezono pradžia bus sklandi, o namuose – jauku ir šilta.

 

AB VILNIAUS ŠILUMOS TINKLAI ATSAKOMYBĖS

Mes sostinės vamzdynų sistemą naujam šildymo sezonui pradedame ruošti dar pavasarį  – iškart išjungus šildymą. Šiluma į klientų namus keliauja net 750 km ilgio vamzdynais, kuriuos kruopščiai patikriname. Tam atliekame hidraulinius bandymus – vamzdynų stiprumo patikrinimus. Tai – būdas surasti tokius vamzdynų defektus kaip įtrūkimai, korozija ir juos pašalinti. Taip pat atliekame ir kitus profilaktinius darbus Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2, atsakingai patikriname įrenginius. Atlikę šiuos darbus esame ramūs, kad šildymo sezono metu vilniečių namus šiluma pasieks patikimai ir užtikrintai.  

 

 

NAMŲ ADMINISTRATORIŲ ATSAKOMYBĖS

Naujam šildymo sezonui turi būti paruošti ne tik miesto vamzdynai, kuriais rūpinasi mūsų komanda, bet ir šilumos punktai, pastatų vidaus šildymo sistemos. Už jas atsako namų administratoriai ar pastatų valdytojai, jų paskirti namo vidaus sistemų prižiūrėtojai. Mes, kaip šilumos tiekėjas, vienodos temperatūros šilumą tiekiame iki pastatų šilumos punktų. Jeigu šilumos punktai veikia tinkamai ir efektyviai, šiluma butus pasiekia sklandžiai, o gyventojai išvengia šilumos tiekimo nesklandumų.

Iki naujo šaltojo sezono pradžios namų administratoriai turi atlikti namo vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemos remonto bei priežiūros darbus. Tokių darbų metu remontuojami arba keičiami namo vamzdynai bei radiatoriai, taip pat atliekamas šildymo tiekimo sistemos plovimas – tai leidžia užtikrinti, kad butuose esantys šildymo prietaisai tolygiai atiduotų šilumos energiją ir būtų išvengiama pernelyg šylančių arba nepakankamai šylančių radiatorių problemos butuose. Jeigu ši problema atsiranda šildymo sezono metu, ją išspręsti gali padėti namų administratoriai.

Verta atkreipti dėmesį, kad namų administratoriaus paskirtas namo vidaus šildymo sistemų prižiūrėtojas gali kreiptis į gyventojus dėl šildymo prietaisų nuorinimo. Paprastai tai atliekama viršutiniuose daugiabučio namo aukštuose.

Pastatuose įrengti šilumos punktai turi būti suremontuoti ir parengti naujam šildymo sezonui dar prieš įjungiant šildymą. Tinkamas pastatų šilumos punktų ir vidaus sistemų parengimas šildymo sezonui yra labai svarbus gyventojams, nes nuo to priklauso šių įrenginių ir sistemų patikimumas žiemos metu bei tolygus šilumos paskirstymas name.

Beveik pusė tūkstančio šilumos punktų Vilniaus mieste yra pasenę, todėl kviečiame juos modernizuoti. Tam institucijos teikia finansinę paramą, kurios intensyvumas siekia iki 80 proc. Efektyviai veikiantis šilumos punktas gali padėti sutaupyti apie 15 proc. šilumos energijos.

Vilniaus šilumos tinklai apie pastatų parengimą šildymo sezonui sužino pagal namų administratorių paskirtų pastatų prižiūrėtojų pateiktus parengties šildymo sezonui aktus – kol Vilniaus šilumos tinklai negauna tokio patvirtinimo, pastatui teikti šildymo paslaugos negali. Gyventojus kviečiame pasidomėti, ar Jūsų namo šilumos punktas parengtas naujam šildymo sezonui.

 

GYVENTOJŲ ATSAKOMYBĖS

Jūsų namai – Jūsų tvirtovė, todėl labai svarbu tinkamai paruošti ir savo būstą naujam šildymo sezonui. Jeigu jūsų namas senas, o apie renovaciją dar tik svarstote, pasirūpinkite, kad kuo mažiau šilumos „pabėgtų“ į lauką. Taip namuose bus šilčiau ir „nešildysite lauko“.

Patikrinkite buto langus, jeigu reikia, juos užsandarinkite. Prieš prasidedant šaltajam sezonui reikėtų profilaktiškai patikrinti langus, jeigu yra poreikis, juos sureguliuoti, kad sandarinimo juostos gerai priglustų prie langų rėmų. Šiuos darbus paprastai atlieka tuo užsiimantys specialistai. Jeigu name langai yra nekokybiški arba seni, reikėtų pasirūpinti, kad šiluma per juos neišeitų į lauką. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos rekomenduojama užsandarinti silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Taip būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio ir kambaryje temperatūra pakils.

Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus. Nuo šilumos prietaisų sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną, todėl ant už radiatorių esančios sienos rekomenduojama priklijuoti šilumą atspindinčius ekranus. Tai – foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 laipsniais. Ją nebrangiai galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėse.

Pasirūpinkite radiatoriais. Prieš šildymo sezoną ir jo metu nuo šildymo prietaisų paviršių reguliariai valykite dulkes, nes jos trukdo šilumai sklisti į kambarį. Taip pat neužstatykite radiatorių baldais, neuždenkite užuolaidomis, nedžiaustykite skalbinių .

Domėkitės savo namo bendro naudojimo patalpose esančiais langais, durimis. Jeigu pastebėjote nesandarius, neužsidarančius langus, duris, per kuriuos gali išeiti šiluma, informuokite apie tai savo namo administratorių.

 

ŠILDYMO SEZONO PRADŽIA

Daugiabučių namų gyventojai šildymo sezoną gali pradėti ir anksčiau, jeigu namas jau paruoštas šaltajam sezonui. Gyventojai šildymo sezoną savo daugiabučiuose gali paankstinti, jeigu dėl to apsisprendžia balsų dauguma (50 proc. +1 gyventojas).

Namų bendrijos pirmininkas arba daugiabučio namo administratorius apie priimtą sprendimą privalo raštu informuoti AB Vilniaus šilumos tinklus. Po priimto sprendimo šildymą name įjungia namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas. Nepasinaudojus šia galimybe, šildymo sezonas pradedamas savivaldybės nustatytu laiku.​

Atkreipiame dėmesį, kad yra namų, kurių šilumos punktai nėra modernizuoti, todėl jie šildymo sezoną gali pradėti tik po Vilniaus miesto savivaldybės sprendimo. Šildymo sezonas pradedamas Vilniaus miesto savivaldybės sprendimu. Pagal su Vilniaus miesto savivaldybe suderintą šilumos tiekimo eiliškumą, pirmiausia pradedame šildyti sostinės gydymo įstaigas, vaikų darželius ir mokyklas.