Kaip taupyti šilumą?
LANGŲ, DURŲ SANDARINIMAS IR PROFILAKTINĖ PATIKRA
Jeigu name langai yra nekokybiški arba seni, reikėtų pasirūpinti, kad šiluma per juos neišeitų į lauką. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos rekomenduojama užsandarinti silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Taip būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio ir kambaryje temperatūra pakils. Taip pat periodiškai reikėtų sureguliuoti langus, kad sandarinimo juostos gerai priglustų prie langų rėmų, tą paprastai atlieka tuo užsiimantys specialistai.
SUTAUPYSITE IKI 9 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
ŠILUMĄ ATSPINDINTYS EKRANAI
Nuo šilumos prietaisų sklindanti šiluma neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną, todėl ant už radiatorių esančios sienos rekomenduojama priklijuoti šilumą atspindinčius ekranus. Tai – foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 laipsniais. Ją nebrangiai galima įsigyti statybinių prekių parduotuvėse.
SUTAUPYSITE IKI 9 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
NEUŽSTATYTI RADIATORIAI
Patartina neužstatyti radiatorių baldais, neuždengti užuolaidomis, nedžiaustyti skalbinių, nes tai trukdo šilumai sklisti į kambarį. Be to, reikėtų nepamiršti, kad dulkės taip pat trukdo šilumai sklisti patalpoje, todėl šildymo prietaisų paviršius reikėtų reguliariai nuvalyti.
TEISINGAS PATALPŲ VĖDINIMAS
Patalpas vėdinkite ne ilgiau kaip 10-15 minučių iki galo atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Jeigu bute ant radiatorių yra termostatiniai ventiliai, vėdinant juos reikia nustatyti ant * arba 0 padalos. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką. Išeinant iš kambario reikėtų uždaryti langus ir orlaides. Tai leis namuose palaikyti pastovią temperatūrą. Prieškambario, laiptinės ir kitų vėsesnių patalpų duris reikėtų laikyti uždarytas.
ŠILUMOS SISTEMOS BALANSAVIMAS
Šilumos sistemų balansavimo įranga suteikia galimybę tolygiai reguliuoti šilumnešio (medžiagos, kuri perneša šilumą) srautus, cirkuliuojančius šildymo sistemoje, ir užtikrinti, kad visas namo patalpas pasiektų vienodas šilumos kiekis. Tai leidžia išvengti problemos, kai vienoje pastato dalyje radiatoriai būna perkaitę, o kitoje nepakankamai šyla. Tinkamai sumontuota ir prižiūrima šilumos balansavimo įranga daugiabutyje leidžia tolygiai paskirstyti šilumą ir ekonomiškai ją vartoti bei taupyti.
SUTAUPYSITE IKI 3 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
TERMOSTATINIŲ VENTILIŲ ĮRENGIMAS
Remontuojant ar atnaujinant šildymo sistemą, tikslinga prie visų radiatorių butuose sumontuoti trieigius termostatinius ventilius su termostatais, kurie leistų gyventojams reguliuoti šilumą kiekvienoje patalpoje. Paliekant esamą vamzdyną ir senus radiatorius vietoj buvusių senų neveikiančių trieigių ventilių sumontuoti trieigius termostatinius ventilius su termogalvutėmis. Taip minimaliomis sąnaudomis ir nepažeidžiant šildymo sistemos darbo principo galima nesunkiai rekonstruoti daugybę senų neefektyvių šildymo sistemų.
SUTAUPYSITE IKI 5 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
ŠILUMOS PUNKTŲ MODERNIZAVIMAS IR AUTOMATIZAVIMAS
Jeigu daugiabučio namo šilumos punktas yra neautomatizuotas, jo įrenginiai negali tinkamai reaguoti į lauko temperatūros pokyčius. Todėl juose efektyviai reguliuoti gyventojams tiekiamą šilumos energiją ir karštą vandenį yra sunku arba net neįmanoma. Tokio tipo sistema tikrai nepadeda taupyti šilumos namuose. Automatizavus šilumos punktą, šildymo sistemoje automatiškai palaikoma vartotojo pasirinkta norima temperatūra. Taip pat galima programuoti individualius vartotojo nustatymus (pavyzdžiui, nustatyti žemesnę temperatūrą naktimis). Patalpos neperšildomos pereinamuoju metu – šildymo sezono pradžioje ir pabaigoje. Šiuo metu galima kreiptis dėl paramos šilumos punktų modernizacijai, kuri siekia net iki 80 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Daugiau apie tai kviečiame sužinoti paspaudus šią nuorodą.
SUTAUPYSITE IKI 15 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
KARŠTO VANDENS SISTEMOS MODERNIZAVIMAS IR REKONSTRAVIMAS
Nesubalansuotose cirkuliacinėse karšto vandens sistemose vartotojams tiekiamas karštas vanduo yra skirtingos temperatūros. Butai, esantys arčiau šilumos punkto, dažniausiai gauna karštesnį vandenį, o esantys toliau – vėsesnį. Pastarieji dėl šio faktoriaus karšto vandens sunaudoja gerokai daugiau.
Tokių namų vamzdynai dažniausiai yra pažeisti korozijos. „Sujudinus“ sistemą gyventojai skundžiasi, kad iš čiaupų bėga rudas vanduo, kemšasi filtrai, kenčia santechnikos įranga. Jei vamzdynų izoliacija yra prastos būklės arba jos visai nėra, o tai labai didina energijos suvartojimą, nes karšto vandens temperatūra cirkuliacinėje linijoje visada yra +50°..+55°C (higienos normų reikalavimas), o veikia jos nuolatos – ištisus metus.
Norint subalansuoti karšto vandens cirkuliacines sistemas, rekomenduojama naudoti termobalansinius ventilius. Ventilių pagalba visi vartotojai gaus vienodos temperatūros vandenį, gyventojai nepereikvos vandens, visame vamzdyne bus užtikrinama reikiama karšto vandens temperatūra, o sistema taps saugesnė, nes nebeliks rizikos daugintis legionelos bakterijoms.
SUTAUPYSITE IKI 8 % ŠILUMOS ENERGIJOS.
Efektyviausias būdas taupyti šilumą – daugiabučio renovacija. Renovuotų daugiabučių gyventojai moka iki 40 % mažesnes sąskaitas už šildymą. Daugiau informacijos apie renovaciją ir jos galimybes rasite čia.
Dar daugiau energijos taupymo patarimų gyventojams – Energetikos ministerijos leidinyje