en ru pl

Aurelija Gubanovaitė: Tik esant tarpusavio pasitikėjimui komanda gali dirbti vieningai ir pasiekti puikių rezultatų

Ar kada susimąstėte, ką šilumos tinkluose gali veikti laborantas? O kaip, jūsų manymu, chemijos ūkio skyrius gali prisidėti prie taršos mažinimo? Galiausiai, ką turi išmanyti geras vadovas ir kokios yra dažniausios klaidos, daromos tų, kurie neseniai pradėjo vadovauti komandai? Apie visa tai kalbamės su VŠT Chemijos ūkio skyriaus vadove Aurelija Gubanovaite.

Kokie vėjai Jus atpūtė į energetiką?

Studijavau aplinkos inžineriją Vilniaus Gedimino technikos universitete (dabar - Vilniaus TECH). Baigę šias studijas absolventai gali dirbti inžinerinį ir tiriamąjį darbą įvairiose pramonės šakose, aplinkosaugos sistemų eksploatavimo tarnybose ir netgi analitinėse laboratorijose. Po studijų baigimo ieškant darbo akis užkliuvo už skelbimo, kad yra ieškomas laborantas. Kadangi studijų metu darbas laboratorijoje visada žavėjo, smalsu buvo sužinoti, kokias funkcijas energetikos įmonėje atlieka laboratorijoje dirbantys žmonės, tad žengiau pirmąjį žingsnį į šią sritį. Prasidėjo pažintis su darbo specifika energetikos sektoriuje.

Darbas šiame skyriuje padėjo įtvirtinti žinias gautas universitete, taip pat išmokti naujų dalykų. Kirbėjo noras vis daugiau sužinoti, išmokti, būti naudinga. Per visą laiką, kiek dirbu įmonėje, perėjau daugelį pozicijų savo skyriuje – tai leido man pamatyti ir suprasti skyriaus darbų specifiką ir svarbą įmonėje.

Perėjus tiek daug skirtingų etapų, logiškiausia buvo pradėti vadovauti?

Visas nueitas kelias šioje įmonėje davė man labai daug. Atsiradusi patirtis ir supratimas, koks svarbus, atsakingas yra darbas šiame sektoriuje, bendradarbiavimas su kitais skyriais leido man lengviau suprasti įmonėje dirbančius žmones. Atsirado žinojimas, kaip spręsti kylančius iššūkius. Kadangi tai skyrius priklausantis gamybos departamentui, svarbu yra išmanyti ne tik teoriją, bet ir turėti praktikos.

Labai daug išmokau iš savo vadovų, kolegų, su kuriais man teko dirbti. Vis dar mokausi ir augu, tikiuosi, kad padedu augti ir kitiems. Tai turi būti nuolatinis procesas. Supranti, kad energetikos sektorius keičiasi, nuolatos išgyvena su inovacijomis susijusius pokyčius. Todėl kuo daugiau sričių energetikoje išmanysime, tuo paprasčiau bus susieti jas ir su kitomis sritimis. Šiandien džiaugiuosi darbu ir žmonėmis, su kuriais man tenka dirbti.

O ar buvo iššūkių tapus vadove?

Tapus vadove supranti, kad esi atsakinga ne tik už savo, bet ir už savo komandos darbo rezultatus. Manau, vieni dažniausių iššūkių vadovų darbe – siekis viską kontroliuoti ir laikyti savose rankose, delegavimo stygius – kyla iš nepasitikėjimo komanda. Tik esant  tarpusavio pasitikėjimui komanda gali dirbti vieningai ir pasiekti puikių rezultatų. Būtina įvertinti ir susidėlioti prioritetus sau pačiam ir perteikti juos komandai, tinkamai paskirstyti užduotis. Svarbu padėti kiekvienam komandos nariui ne tik suprasti, koks yra įmonės ir skyriaus tikslas, bet ir skatinti juos būti įsitraukusius, motyvuotus, orientuotus į rezultatą.

O kas nustebino?

Nustebino, gerąja prasme, betarpiškas bendravimas su vadovybe. Žinau, kad tai nėra įprasta visose įmonėse, bet mūsų aukščiausi vadovai, įskaitant generalinį, linkę pabendrauti, pasidomėti, kaip mums sekasi. 

Aišku, kaip inžinerinio mąstymo žmogui, reikėjo laiko kažkiek prisitaikyti prie administracinio darbo, bet šiai dienai jaučiuosi jau įsidirbusi.

Ką manote apie įmonės vertybes “drąsa veikti” ir “mums rūpi pasaulis”? 

Vertybės greitai virsta realybe, nes į jų gryninimo procesą buvo įtraukta labai daug žmonių – tiek vadovų, tiek darbuotojų lygiu. Vertybės nebuvo nuleistos iš viršaus, pačiai teko dalyvauti jas gryninant. O realybe jos virsta ne per pokalbius, o per darbus. Aišku, kaip chemijos ūkio skyriaus vadovė, aš galiu drąsiai teigti, kad be reagentų procesams tinkamo vandens paruošti neįmanoma, bet dėl membraninių technologijų, naujos kartos filtrų ir vis didėjančios automatizacijos galime ženkliai sumažinti taršą. Nes mums iš tiesų rūpi pasaulis.

Pabaigai, ko, Jūsų manymu, galėtų išmokti jaunas žmogus atėjęs į jūsų skyrių?

Sprendžiant vien iš pavadinimo, gali susidaryti klaidinga nuomonė, kad čia yra darbo vien chemikams. Iš tikrųjų, kalbant ypač apie eksploatacinę dalį, čia yra daug inžinerinio darbo, inžinerinio mąstymo. O tas mąstymas, beje, geriausiai išsivysto būtent dirbant. Aišku, pradžios dažnai būna sudėtingos tiek inžinieriams, tiek chemikams ar kitiems specialistams – juk reikia išmokti nemažai dalykų, apie kuriuos studijų metais gal ir buvai girdėjęs, bet to neužtenka. Gerai yra tai, kad požiūris į naujokus yra labai teigiamas – mokymosi procesas, adaptacija vyksta palaipsniui. Daug sužinai iš vyresnių kolegų, stebi jų darbą ir po truputį įgyji daugiau savarankiškumo. Niekas tikrai nepaliks darbuotis prie pirmąkart gyvenime matyto įrenginio!